2. katan
3. wonder
4. leonleonovpom2
5. ka4ak
6. mt46
7. ambroziia
8. dobrota
9. donkatoneva
10. vidima
2. sarang
3. lamb
4. hadjito
5. metaloobrabotka
6. mimogarcia
7. bgantimafia
8. energyawakeningbg
9. siainia
10. samvoin
Прочетен: 2718 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 29.04.2014 15:40
Новият роман на Христина Панджаридис „Ничия” или жив ли си – значи изходът е възможен
Христина Панджаридис е родена в гр. Елин Пелин. Завършила е факултета по журналистика и масови комуникации към СУ "Св. Климент Охридски". Работила е като редактор в общинския вестник на гр. Елин Пелин. Сътрудничила е с журналистически материали на много издания. Пише хайку и разкази. Печелила е втора награда за хумористичен разказ на тема "Криза" в конкурса "Каунь 2010" (Хасково); има две отличени хайку в Петия национален конкурс за хайку. Публикува във в. "Литературен вестник", сп. "Знаци", "Литературни балкани" и др. През юли 2011 изд. "Сиела" публикува романа "Ярост", написан в съавторство с Димитър Стоянов. Откъс от романа на руски език е публикуван във февруарския брой на международния литературно-публицистичен вестник "Интелигент" - Москва. Кореспондент на списание "Световете" във Страсбург, Франция, където живее. Член на Съюза на българските писатели в САЩ и по света. Христина Панджаридис е от авторите, които се проявяват в полюсни жанрове – от най-късия, хайку, до романа „Ярост“ (2011 г.), написан в съавторство. През 2012 година е обявена за най-добър автор на кратка проза на Медийната група на международните литературно-публицистични вестници „Интелигент“– Русия.
„Повтаряй си, че не си сам,
докато на самотата й писне
и нервите й счупят пантите на вратата.”
откъс от стихотворението на Хр. Панджаридис: За височината на самотата
Л.С. Романът ти е изключително добър, може да се каже, че е прекрасна книга. Боравиш с българския език гъвкаво, налице е отлична образност. Как се пише такъв роман”? Роман- поезия или роман-пътека към душата на читателя?
Х.П.
Роман-пътека за мен, но защо да не бъде за някого и поезия или поезия в прозата?
Ако всеки читател открива част от липсващото му късче в момента – каква по-голяма награда за автора.
Л.С. Ти си човек творец, човек който наблюдава света и отчита, забелязва детайла. Човек, който не се плаши да надникне в дебрите на безграничната човешка душа и вътрешните противоречия крещящи в нея. Трудно ли е да си смел в днешния ден?
Х.П.
Зависи какво е определението за смел. Приемаме ли, че изразяването на истината /от твоята гледна точка/ е смелост – винаги си е рисковано. В паметта ми не се е изтрил един епизод с моя близка, която преди двайсет и седем лета ме съветваше да казвам на бялото черно и обратно... за да съм добре.
Л. С. Колко време ти отне писането на този роман? И има ли нещо, което не успя да споделиш в него с читателя?
Х. П.
Написох го за един месец. Постоя в компютъра. Редактирах го. Изпратих текста на три приятелки и се съобразих с техните мнения. Наново го прочетох и разчовърках епизоди и реплики. След прочита на редактора ми Янко Янчев, по негова предложение, промених една сцена като завъртях нещата на 180 градуса.
Л.С. Любовта емигрант ли е, или полиглот?
Х.П.
Полиглот – да! За емигрант... наложи ли й се да спаси кожата си – ще изкачи и Хималаите!
Л. С. Как пишеш книгите си?
Х.П.
Първо едва сега започвам да пиша книги. Творческият им стаж е кратък. Винаги пиша – хайку, стихотворение, разказ – с нетърпение и желание да се пренеса в друг смят. Мечтателка съм си и не пораснах!
Л.С. Каква е Христина във Франция и каква в България?
Х.П.
За такива разлики попитайте хората, които ме познават. Със сигурност във Франция съм българка. Не се притеснявам, а го изтъквам при всеки повод.
Л.С. Щастие ли е да си писател?
Х.П.
Щастие е да правиш онова, което обичаш. Писането за мен е животът без условности, без ограничаване на правата ми, без „това –да, това – не“.
Л.С. „Любовници на тялото се намират, но любовници на потайностите вътре в теб – безнадежден случай!” И все пак дори и в най-голямата безнадеждност ти сякаш откриваш капката надежда…Така ли е?
Х.П.
От татко знам, че без надежда си умрял. Жив ли си – значи изходът е възможен.
Л.С. Според теб какви читатели ще посегнат към книгата ти?
Х.П.
Надявам се не единствено разочаровани от любовта или живели /живеещи днес/ в чужбина. Моята главна героиня Доротея – прототип на истниска българка, - между страниците на романа е в България и Испания. „Ничия“ е четиво за майките и за дъщерите, за силата ни да прощаваме, за въпросите, които търсят отговори. Ще ви спре любов, злоба, надежди, авантюра, пътища нагоре-надолу.
Много се зарадвах, че мой приятел, също творец, сподели, че романът ми го е докоснал... и още две страници комплименти.
Л.С. Коя или кои са любимите ти книги?
.
Х.П.
Не мога без книги. Книги има навсякъде около мен. Дори в кухнята си държа листа за писане и книги. Ами нали така – когато останат 5 минути, надниквам какви са ги забъркали героите на книгата, която чета в момента.
Любими книги? Хората, които ме познават, са наясно, че когато не съм получила нови книги, препрочитам. Напоследък отново изчетох „Любов по време на холера“. Това е само едно от любимото ми заглавия.
Л.С. Книгата ти е в своята традиционна форма – книжен носител. Какво е отношението ти към електронните книги? И според теб електронната книга ще измести ли традиционната?
Х.П.
Важно е да е книга! Ще доживеем – ще видим.
Л. С. Какво е твоето пожелание към читателите?
Х.П.
На читателите на български книги от сърце пожелавам здраве! След здравето от всички благинки в изобилие. Прелива ли – ще раздават на гладни и жадни!
още за Хр. Панджаридис:
http://www.bulgariasega.com/interesting_facts/literatura/12605.html
интервюто подготви: Лили Спасова, ст.експерт, ДАБЧ
2. слово, кафене.бг, поезия, интервю
3. богпан, Божидар Пангелов, поезия
4. стаята на сънувача, Ваня Константинова, поезия, проза
5. Графът
6. снимки, Стефания, щастие
7. public-republic
8. форум, литература, хора
9. списание, Арти, приказки
10. антимовски хан, поезия
11. приказка
12. малка приказка за препинателните знаци
13. приказки, аз-детето
14. преводи, Бояна Петкова, Мистър Бог, тук е Ана
15. Бояна Петкова, Яна, Марулка
16. Вера Балева, поезия
17. Интервю с писателя Златко Ангелов
18. Лили Спасова, интервю,